Sarkandaugavas simbolu mozaīka

2023

Sarkandaugava kļuvusi par vēl vienu ielu mākslas darbu bagātāka – 2023. gada 17. jūnijā Aptiekas un Tilta ielas stūrī atklāta Rīgā pirmā un lielākā publiskās ārtelpas mozaīka.

Sarkandaugavas simbolu mozaīka ir lielformāta – 9 m garš un 2,60 m augsts – mākslas darbs, kas veidots no keramisko flīžu gabaliņiem mozaīkas tehnikā Trencadís. Šo tehniku savos arhitektūras projektos plaši izmantojis pasaulslavenais katalāņu arhitekts Antoni Gaudi.

Radot mozaīku savai apkaimei, tās idejas autore, māksliniece un Sarkandaugavas iedzīvotāja Irina Kričalo vēlējās attēlot astoņus Sarkandaugavas interesantākos arhitektūras objektus (no kreisās puses):

  • dzelzceļa stacijas Sarkandaugava ēka;
  • kultūras nams Draudzība;
  • Rīgas elektromašīnbūves rūpnīcas ūdenstornis;
  • Svētās Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca;
  • alus darītava Aldaris;
  • LNVM Dauderi;
  • Kristus Apskaidrošanas pareizticīgo baznīca;
  • Kristus Karaļa Romas katoļu baznīca.

Mozaīkā redzamas arī nekonkretizētas ēkas – Sarkandaugavas iedzīvotāju mājvietas.

Mozaīku veidojuši paši iedzīvotāji – vairāk nekā 100 cilvēku. Process tika iesākts jau 2020. gadā, kad daļu no darba palīdzēja veidot nu jau slēgtās Rīgas 18. vakara vidusskolas audzēkņi. Kovida pandēmijas dēļ trīs gadus darba pabeigšana tika atlikta, bet, pateicoties iedzīvotāju atsaucībai 2023. gada martā, mākslas darbs tika pilnībā pabeigts.

Projekts “Sarkandaugavas simbolu mozaīka” bija mans sapnis – sapnis, ka jebkura vecuma, nacionalitātes un interešu sfēru apkaimes iedzīvotāji sanāk kopā, lai savām rokām, ar labām domām, padarītu savu vidi skaistāku un pozitīvāku.
Varu droši apgalvot, ka mans sapnis piepildījās – šo trīs gadu laikā mozaīkas tapšanā piedalījās daudzi Sarkandaugavas un arī citu Rīgas apkaimju iedzīvotāji. Veltot savu roku darbu, katrs kaut nedaudz guva ieskatu mozaīkas izveidē un ielika savu mozaīkas gabaliņu lielajā darbā.
“Sarkandaugavas simbolu mozaīka” ir ne tikai dekoratīvs, bet arī izglītojošs projekts. Mozaīkas izveides posmā dalībniekiem tika stāstīts par mozaīkas tehnikām un attīstības vēsturi. Bet montāžas posmā tika piesaistīti arī profesionālās vidusskolas “Victoria” audzēkņi (topošie dizaineri), kas palīdzēja līmēt mozaīku uz fasādes un sagatavot virsmu finiša apdarei.
Bija arī grūti brīži, kad beigu – uzstādīšanas – posmā talkā nāca gan paziņas no “Facebook”, gan mani draugi un ģimene.
Šī mozaīka ir daudzu pozitīvi domājošu cilvēku darba rezultāts, kas turpmāk jebkurā diennakts laikā priecēs apkaimes iedzīvotājus un viesus. Esmu bezgala pateicīga KATRAM, kas iesaistījās un palīdzēja sapni padarīt par realitāti!

Irina Kričalo

Projekts līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.