Grāmatu mājiņas

2022

2022. gada 31. oktobrī Sarkandaugavas attīstības biedrība ir dāvājusi taustāmu iepriecinājumu visiem grāmatu lasītājiem – trīs Sarkandaugavas vietās – Kalna parkā, Ozolaines parkā un Zāģeru ielas skvērā – uzstādītas grāmatu apmaiņas mājiņas, starptautiski dēvētas par little free library.

Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt lasītprieku un grāmatniecības kultūru. Vēsturiskās saknes pasaulē šai kustībai meklējamas 2009. gadā, kad ASV Viskonsinas štata Hadsonas iedzīvotājs Tods Bols (Todd Bol), par godu savai mammai skolotājai, kurai ļoti patika lasīt, izveidoja mājiņu kā vienas telpas skolas ēku, piepildīja ar grāmatām un novietoja to pie savas privātmājas. Kaimiņiem un draugiem tā tik ļoti iepatikusies, ka uzbūvējis vēl un viņiem atdevis.

Katra grāmatplauktā noteikti ir tādas grāmatas, kuras vienreiz izlasītas, bet otrreiz neplāno pārlasīt.
Tādas, kuras uzdāvinātas, bet neinteresē.
Tādas, pie kurām nekad tā arī nav izdevies pieķerties, lai izlasītu.
Grāmatu mīļotāj, ja ticat, ka labais vairo labo, sniedziet šādām grāmatām nekomerciālu iespēju iepriecināt citus lasītājus!

Sarkandaugavas grāmatu apmaiņas mājiņu lietošanas noteikumi

  • Mājiņās atstāt tikai un vienīgi grāmatas – tīras, ar nebojātu iesējumu, ar visu lappušu skaitu.
  • Mājiņas nav makulatūras skapis – pirms atnešanas kritiski izvērtējiet katras grāmatas izskatu un saturu.
  • Katru grāmatu lasīšanai ņemiet ar apdomu – ja tiešām lasīsiet. Pēc izlasīšanas atnesiet uz to pašu vai kādu citu grāmatu mājiņu, dodot iespēju vēl kādam.
  • Kategoriski aizliegts atstātās grāmatas pārdot, lai gūtu materiālu personisko labumu! Uzlīmi vai ierakstu katrai grāmatai pievienot neprasām (varat izveidot, ja vēlaties), bet lūdzam rīkoties, ieklausoties sirdsapziņas balsī. Ko sēsi, to pļausi.
  • Pēc mājiņu plauktu satura apskates grāmatas atstājiet pārskatāmi sakārtotas, stingri aizveriet durtiņas un tās aizkrampējiet.
  • Jautājumu, ieteikumu, komentāru gadījumā sazinieties ar Sarkandaugavas attīstības biedrību, rakstot soctīklos vai e-pastā [email protected].

Katra Sarkandaugavas mājiņa tapusi kā unikāls mākslas darbs mākslinieces, ilustratores Agijas Stakas rokām. Zīmējumu motīvi iedvesmoti no konkrētās vietas ainavas, vēstures, tuvumā esošiem vides elementiem.

Kalna parks

Sarkandaugavas centrālās atpūtas vietas – Kalna parka – grāmatu mājiņa veidota, iedvesmojoties un godinot parka fonā esošo Svētās Trīsvienības evaņģēliski luterisko baznīcu, celtu neogotikas stilā 1878. gadā. Zīmējuma motīvs radīts, atsaucoties uz senās dziesmas “Es skaistu rozīt’ zinu” vārdiem.

Es skaistu rozīt’ zinu, no sīkas saknītes;
Tā rozīte, ko minu, no Jeses cēlusies.
Tā plauka dzestrumā pie aukstas ziemas saules,
Pie pusnakts tumsībā.
*
Šo Jeses skaisto rozi, ko praviet’s sludina,
Mums Māra atnesusi, tā šķīstā jaunava.
Pēc Dieva padoma viens bērniņš tai ir dzimis
Pie pusnakts tumsībā.
*
Tu, rozīt’ skaistā, jaukā, tu, puķīt svētākā,
Kam gribi ziedēt laukā, zied’ manā sirsniņā!
Kas ticībā Tev’ kopj, tam sirds no saldās smaržas
Un dvēs’le pilna top.

Grāmatu mājiņas aizmugurē attēlota Svētā Gara Dūja, pāri gaismai un tumsai. Labajā pusē – Mēness un sarkana rozīte, savukārt kreisajā pusē – Saule un viens no senākajiem kultūraugiem Lilium candidum, kuru dēvē par balto liliju, baznīcas liliju, Madonnas liliju.

Ozolaines parks

Ozolaines parka grāmatu mājiņas motīvs veidots kā atsauce no seniem mākslinieka Johana Kristofa Broces darbiem, kas atainojis Duntes ielas apkārtni: aizmugures zīmējums – “Cimpuļu sēta Sarkandaugavā pilsētas ganību galā netālu no Holsta muižiņas” 1792. g., sāna fragments – “Skats Sarkandaugavā iepretim Cimpuļu mājai”.

Uz mājiņas labās puses attēloti divi putniņi sarkanrīklītes Erithacus rubecula un parastais filadelfs (neīstais jasmīns) Philadelphus coronarius, bet uz kreisās Lilium lancifolium – tīģerlilijas. Ar domu, ka šie augi varētu sendienās augt muižas dārzā, jo Ozolaines parka teritorija ir vēsturiskā Duntes muižas atrašanās vieta.

Zāģeru skvērs

Zāģeru ielas skvēra grāmatu mājiņas motīvā krāšņi dāvāti pļavas ziedi un tauriņi, jo 2021. gada rudenī tur iesēta dabiskā pilsētas pļava.

Aizmugurē attēloti:

tīruma āboliņš;
kalnu āboliņš;
pļavas pulkstenīte;
tīruma pulkstenīte;
ložņu āboliņš;
pļavas bitene;
lielā dzelzene;
pļavas dzelzene;
pļavas skābene;
vīķu zilenītis (tauriņš);
lielais meža raibenis (tauriņš).

Kreisajā pusē:

gaiļbiksīte;
ārstniecības pienene;
rudens vēlpiene;
sudraba retejs;
mazais zvagulis;
šaurlapu ceļteka;
krūkļu baltenis (tauriņš);
pļavu vēršacītis (tauriņš).

Labajā pusē:

brūngalvīte;
tīruma pēterene;
pļavas vilkmēle;
divmāju kaķpēdiņa;
lipīgā sveķene;
rāceņu baltenis (tauriņš);
parastais zilenītis (tauriņš);
kāpostu baltenis (tauriņš).

Attēlota arī meža zemene, kas skvērā neaug, bet ar cerību, ka reiz tiks iestādīta. Jo Sarkandaugavai taču piestāv sarkans.


Zemāk redzamajā kartē apkopotas Latvijā uzstādītās brīvdabas grāmatu apmaiņas mājiņas.
Ja zināt, ka Latvijā ir vēl kāda, lūdzam to kartē atzīmēt!



Projekts līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.